09 05 2011

Saldırıdaki hedef çelişkisi

 

Gazeteport / Kastamonu`da çarşamba günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın mitinginin ardından Ankara`ya dönüşe geçen Ak Parti ve Başbakanlık görevlilerinin bulunduğu konvoya, Ilgaz Dağı`nda bomba ve uzun namlulu silahlarla saldırarak polis Recep Şahin`i şehit eden, Metin Kuş`u da yaralayan terörist gruba yönelik operasyon devam ediyor.

 
PKK saldırıyı üstlenirken, bunun Başbakan Erdoğan`a yönelik olmadığı ve polisleri hedef aldığına ilişkin bir açıklama yaptı.

 

Bölücü örgütün kendisine yakın internet sitelerine yer alan açıklamasında, saldırının polisleri hedef aldığı belirtilerek, "Ne sivillere, ne de Başbakan`a yönelik herhangi bir girişimimiz olmamıştır" denildi.

 

Saldırının, PKK`nın Tunceli bölgesine bağlı `Kemal Pir` adlı eylem timi tarafından yapıldığı ve Güneydoğu`da polisin uygulamalarına `misilleme` olduğu da bölücü örgüt açıklamasında yer aldı.

 

HEDEF BAŞBAKAN DEĞİLDİ
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ise saldırıyla ilgili olarak `Başbakan`ın konvoyu niyeti ve bilgisiyle olmadığı` şeklinde olduğunu söyledi.   Vali Bektaş, "Ilgaz`da olan nedir diye sorulduğunda bunun bir terör olayı olduğunu söyleyebiliriz." diyerek, şöyle konuştu: "Son haftalarda sık sık gündeme geldiği gibi terör örgütünün Karadeniz açılımı çerçevesinde Giresun, Ordu, Sinop, Boyabat ve yavaş yavaş Kastamonu`ya ulaşan bazı hareketlenmeler olduğunu biliyorduk. Bize ulaşan bilgiler 5 -6 kişilik terörist grup Sinop, Çorum ve Kastamonu`da muhtelif yerlerde görüntü veriyor. Geçen Boyabat`ta eyleme teşebbüs ettiler. Dünkü eylemi de aynı grubun üstlendiğini biliyoruz. Dünkü eylem kamuoyuna, `Başbakan`ın konvoyuna saldırı` şeklinde yansıdı. Ama bizim değerlendirmemiz, bu olayın Başbakan`ın konvoyu niyeti ve bilgisiyle olmadığı şeklinde. Biz bu grubun niyetinden, amacından, hareketlenmesinden haberdardık. Grubun sesini duyurmak için polise karşı bir eylem yapmaktı. Eylemin oluş şekli de bize bunu doğruluyor. Eğer Başbakan`ın konvoyu bilgisi ve amacıyla hareket edilmiş olsaydı daha farklı şekilde organizasyonlara imkanları vardı. Bunu yapmadılar.  Amaçlarının bu olmadığını değerlendiriyorum. Konvoy geçeceği bilgilerinin olmadığını da değerlendiriyorum. O sadece bir denkti. Onlar orada bir bekleyişe geçmişler ve bir polis aracı bekliyorlardı. İlk gördükleri trafik polisi aracını silahla taradılar. Önce aracın şoförünü hedefleyerek atış yaptılar. Şoför ilk aldığı ateş ile yaralandı. Devre dışı kaldı. Yanındaki polis Metin Kuş yaralı olmasına rağmen teröristlere cevap veriyor. Teröristler yaralı polis cevap veremeden kaçıyorlar. Orman içinde kayboluyorlar."  

 

HEDEF AK PARTİ
Başbakan Erdoğan saldırının kendileri için planlanmış olduğunu vurgulayarak "Seçim öncesi böyle demokratik olmayan yollara terör örgütünün tevessül edeceğini zaten biliyorduk. Buna yönelik olarak belli tedbirler alınıyor ama tedbirler de sınırlı, sınırsız bir tedbir söz konusu değil, bir yere kadar alabiliyorsunuz. Özellikle partimize karşı şu anda bölücü terör örgütünün takındığı tavırlar ortada. Her yerde parti teşkilatlarımıza molotofkokteylleri ile saldırılar yapılıyor ama biz bundan asla yılmayacağız. Bu bizim demokrasi mücadelemizde, vatanımıza, ülkemize hizmet mücadelemizde, insanımıza hizmet mücadelemizdeki azmimizi daha da güçlendirmektedir. Yola çıkarken böyle çıktığımızı da meydanlarda ifade ettik. Bundan sonra da aynı şekilde kararlılıkla buna devam edeceğiz. Bundan onlar kendi lehlerinde herhangi bir umuda kapılmasınlar." dedi.

 

AMACINI BİLMİYORUM
Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş`ın ``saldırının hedefinin AK Parti konvoyu olmadığı, konvoy tesadüfen geçtiği için böyle bir şey olduğu`` yönünde açıklamalarının olduğunun belirtilmesi üzerine ise Erdoğan, "Vali Bektaş`ın açıklamasıyla neyi amaçladığını bilemedim. Açıklama yapmasına gerek yok. Güzergah o zaten, o güzergahtan gidiyordu. Saldırıyı terör örgütü PKK üstlendi. Yöntem de terör örgütünün yöntemi." dedi.

 

4
0
0
Yorum Yaz