28 03 2012

KOVALAK (GOVALAK)

 

Gösteriş düşkünlerine kovalak (govalak) denir. Trakyalılar ise bunlara ‘kuvalak’ derler.

 

Kovalaklar sahip oldukları her şeyi hava atmak için kullanırlar.  Kısa yoldan karizmatik görünmenin peşindedirler. Uludağ Sözlük’te bir vatandaş kovalağı bir örnekle anlatmış:

“Elektrikli süpürge kullanan cadıya kovalak denir.”

Kovalaklar iyiliği hava atmak için yaparlar. Mesela durup dururken kahvehanede ocakçıya, “bu akşam çaylar kahveler benden” deyiverirler.

Kovalakların parası çabuk tükenir, para tükenince babadan kalma tarlaları, arsaları, en son da oturdukları evi satarlar.

Kovalakların satıp dağıtırken arkadaşları çoktur. Çevreleri onlardan üç beş kuruş 
koparmak isteyen çıkarcılarla doludur. Bu çıkarcılar ona durmadan övgüler düzerler, ”son beş asrın en büyüğü sensin” türünden laflar ederler. Kovalaklar bu tür övgülerden çok hoşlanırlar, daha da havaya girer, daha çok dağıtırlar. Para pul, mal mülk bittiğinde ise kovalakların çevresinde kimse kalmaz.

Kovalak biri başbakan olursa ne olur?

Kovalak birinin başbakan olması çok tehlikelidir. Çünkü kovalıklığı devletin parasıyla puluyla, malıyla mülküyle ve de sahip oldukları yetkiyle bol keseden yaparlar.

Mesela sınır boylarını sudan ucuza başka bir ülkeye kiralamaya kalkarlar. Limanları, sigara ve içki fabrikalarını, şeker fabrikalarını yabancılara, ya da eşe dosta peşkeş çekerler. Başka ülkelerdeki isyancıların önüne milyonlarca doları çuvallar içinde atıverirler.

Egemen ülkelerin hatırı için ülkelerine füze kalkanı konulmasına izin verir,
onlara yaranmak için, Allah korusun, komşularına savaş bile açarlar.

Yandaşlarını devlet kasasından ihya ederler.

Üretmeyi değil, satmayı düşünürler. Sattıklarını üretmiş olan atalarını az üretmiş olmakla suçlar, onlara olmadık hakaretlerde bulunurlar.

Kovalak başbakanlar satarken ve dağıtırken çok sevilirler. Ulusal ve uluslararası
basında haklarında onları göklere çıkaran yazılar çıkar. “O, bu yüzyılın en büyüğüdür” , “O, bu dünyanın en karizmatik insanıdır” türünden yazılardır bunlar.

Ülkenin satacak fazla bir şeyi kalmayınca o ülkenin kovalak başbakanının
çevresinde hiç kimse kalmaz, hatta o dost bildiği yabancılar ve yandaşlar
yargılanırken aleyhine tanıklık ederler.

Karizmatik başbakan sahibi olmak iyidir, ancak kovalak başbakan bir ülke için çok büyük bir risktir.

İyi ki bizim kovalak bir başbakanımız yok.

A. Metin Akpınar

342
0
0
Yorum Yaz