15 06 2007

Festival: 2005/ Rıfat Ilgaz Cide'de Anıldı

Festival: 2005/ Rıfat Ilgaz Cide'de Anıldı
Kategori: Haber

Rıfat Ilgaz Cide de Anıldı
13/07/2005

 

Cide'de Rıfat ILGAZ'ın Evi

YORUM-SİZ! (SUZ)

d140300.jpg

DÜN

BUGÜN (09.07.2005)

dcam5834.jpg

YARIN ?

cide_r_lgazevi.jpg

RIFAT ILGAZ'IN EVİ YENİDEN YAPILMAK İÇİN YIKILDI

ÜNLÜ YAZAR RIFAT ILGAZ'IN EVİ YENİDEN YAPILMAK İÇİN YIKILDI. BELEDİYE BAŞKANI NEJDET DEMİR, ILGAZ'IN EVİNİN GELECEK YIL FESTİVALE YETİŞTİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Ünlü edebiyatçımız Rıfat ILGAZ'ın doğduğu ev uzun yıllardan beri yapılmayı beklerken kısa süre önce Kültür ve Turizim Bakanlığı tarafından Cide Belediyesine tahsis edilen Ev ve Bahçe Belediye Başkanımız Nejdet DEMİR'in yoğun gayretleri sonucu Kurul kararı alarak yenisi yapılmak üzere bugün yıkıldı.Belediye Başkanımız Nejdet DEMİR bina 3 m daha arkaya çekilerek projeye uygun bir şekilde önümüzdeki festivalde açılacağını Rıfat Hocaya ve Cide ye yakışır bir görünüme kavuşacağını söyledi.

10. Rıfat Ilgaz festivali

Radikal, 25/06/2005

KASTAMONU - En çok 'Hababam Sınıfı' adlı romanıyla tanınan şair, yazar, eğitimci Rıfat Ilgaz için doğum yeri olan Cide'de düzenlenen festival 10 yaşına bastı. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali'nin 10'uncusu 8-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde fotoğraf sergisi ve öykü oluşturma atölyesi yapılacak, Ruhi Su Dostlar Korosu, Songül Karlı, Barış Akarsu konserler verecek. Cide Kaymakamlığı,

Cide Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Turizm Derneği ortak yapımı olan festival kapsamında Avrupa Birliği'nin tartışılacağı ve 'Rıfat Ilgaz'ın anılacağı iki de panel yer alıyor. Avrupa Birliği panelinin konuşmacısı Mustafa Balbay. Bilgi için Tel: 0212 528 71 40. (Kültür Sanat)

 

Ilgaz Cide'de anılacak

Ilgaz Cide'de anılacak

"Hababam Sınıfı"nın yazarı Türk edebiyatının çınarı Rıfat Ilgaz'ın anısına Cide'de yapılan Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali 10 yaşına girdi.

Türk edebiyatının "Koca Çınarı" Rıfat Ilgaz'ı anmak amacıyla geleneksel olarak düzenlenen Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali, 8, 9 ve 10 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor. 1911'de Cide'de, Atatürk Caddesi'nde 67 numaralı evde doğan ve 7 Temmuz 1993'te aramızdan ayrılan Ilgaz, Türk edebiyatına "Hababam Sınıfı", "Yıldız Karayel", "Karartma Geceleri" ve "Sınıf" gibi birbirinden değerli eserler kazandırdı. Toplumcu gerçekçilik çizgisinde eserler veren yazar, Cide için şunları söylemişti: "Cide doğduğum eşsiz, benzersiz memleket, ne iyi etmiş de annem beni bu cana yakın memlekette doğurmuş! Her şeyimi yetirdiğim günlerde Cide'nin belleğimin duvarlarına yansıyan görünümü ile dirilir, yaşama gücümü tazelerdim... Ciğerlerim havaya ilk burada kavuşmuştu. Demek vücudum buranın havasına, suyuna, besinine göre oluşup gelişmişti. Gözlerim buranın görünümüne bakarken daha dingindi. Kim bilir sinirlerim, sağduyum, bilinçaltım da öyle olmalıydı..." Bu yıl 10'uncusu gerçekleştirilecek festivalde, edebiyatseverler bir araya gelecek. 8 Temmuz Cuma günü yapılacak açılışı, Cide fotoğrafları gösterisi ve Ruhi Su Dostlar Korosu'nun konseri izleyecek. 9 Temmuz Cumartesi gününün programında ise çocukların katılımıyla yaratıcı drama teknikleri ile öykü oluşturma, ses ve bisiklet yarışmalarının ardından gazeteci-yazar Mustafa Balbay'ın vereceği Avrupa Birliği konulu konferans yer alıyor. Ardından Erol Erdinç ve Mehmet Baydur, Rıfat Ilgaz'lı yılları anlatacak, Gün, Songül Karlı ile Akademi Türkiye Yarışması'nın birincisi Barış Akarsu'nun konseriyle sona erecek. Festival hakkında bilgi almak için Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nin (0212) 528 71 40 numaralı telefonunu arayabilirsiniz.

 

aydın_ılgaz

huriye_öztürk

Çınar Yayınları Sahibi Aydın ILGAZ
ve Cide ADD Şubesi Başkanı Huriye ÖZTÜRK

ADD Cide Şb. Başkanı Huriye ÖZTÜRK ve Çınar Yayınları Sahibi Aydın ILGAZ konuşmacilara plaket verirken

dcam5828.jpg

dcam5821.jpg

SAAT: 18.00
Panel
Konu:Rıfat Ilgazlı Yıllar
Konuşmacılar:Erol Erdinç,Ali Nazlı,Mehmet Saydur
Yer:Belediye Düğün Salonu

musa_sıvacıoğlu

burhan_günel

SAAT: 16.30
Konferans
Konu:Avrupa Birliği
Konuşmacılar:Mustafa Balbay
Yer:Belediye Sahil Düğün Salonu
Mustafa BALBAY Gel(e)meyince Panelde AB Konusunda Burhan GÜNEL ve AKP Kastamonu Mv.
Musa SIVACIOĞLU Konuştular...

 

(Fotoğraflar: Ali ŞAHİN)

10. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali


BASIN'dan

Rıfat Ilgaz memleketi Cide'de anıldı

Türk Edebiyatı'nın Koca Çınar'ı Rıfat Ilgaz memleketi Cide'de 8-9-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenen "10. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat festivali"inde anıldı.
"Cide, doğduğum eşsiz, benzersiz memleket... Ne iyi etmiş de anam beni bu cana yakın memlekette doğurmuş!.. Her şeyimi yitirdiğim günlerde Cide'nin belleğimin duvarlarına yansıyan görünümü ile dirilir, yaşama gücümü tazelerdim." der Sarıyazma adlı romanında...

Rıfat Ilgaz'ın 7 Mayıs 1911 yılında doğduğu ve harap vaziyette olan evinin önünden başlayan festival yürüyüşü Belediye Meydanı'nda son buldu.

İlk konuşmayı Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi adına Aydın Ilgaz yaptı. Ilgaz konuşmasında "Babamın doğduğu evin bir an önce müze ve kültür merkezi olarak hizmete açılmasını istiyoruz. Umarım gelecek yıl düzenlenecek festivale yetişir. Eğer gerçekleşirse babamın özel eşyalarını ve kitaplarını da müzeye bağışlayacağım." dedi.

Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir ise, Rıfat Ilgaz'ın doğduğu evin müze ve kültür merkezi yapılması şartıyla Kültür Bakanlığı'ndan alındığını, çalışmalara en kısa zamanda başlanacağının müjdesini verdi. Nejdet Demir son olarak " Rıfat Ilgaz'ın doğduğu ev gelecek yıl düzenlenecek festivale kadar hazır hale getirilecek" dedi.

Belediye Sahil Düğün Salonu'nda Recai Yılmaz'ın hazırlayıp sunduğu, Cide fotoğraflarından oluşan saydam gösterisi ilgiyle izlendi. Daha sonra sahne alan Ruhi Su Dostlar Korosu Cidelilere unutamayacakları bir gece yaşattı. Cideliler, koronun söylediği birbirinden güzel türkülere eşlik etmeyi de ihmal etmedi.

Festivalin ikinci gününe çocuklar için düzenlenen bir etkinlikle başlandı. Nilay Yılmaz yönetiminde, çocukların da katılımıyla Rıfat Ilgaz'ın Bacaksız Kamyon Sürücüsü adlı çocuk romanı canlandırıldı. Çocukların oldukça eğlenceli zamanlar geçirdiği etkinliği aileleri de ilgiyle izlediler. Etkinlik sonrası çocuklara Rıfat Ilgaz'ın çocuk romanları armağan edildi.

Daha sonra ise Burhan Günel'in konuşmacı olduğu "Küreselleşme" konulu bir panel düzenlendi.

Günün son paneli, Erol Şadi Erdinç, Ali Nazlı ve Mehmet Saydur'un katıldığı "Rıfat Ilgazlı Yıllar" dı. Rıfat Ilgaz'ın yakın arkadaşı Erol Şadi Erdinç " Rıfat Ilgaz önce hocamız, sonra dostumuz oldu. Yeni Gazete'de Şükran Kurdakul, Nihat Tunalı ve Rıfat Ilgaz ile birlikte çalıştık. Mizah burjuvazinin küçük insana gülüşüdür. Rıfat Ilgaz'ın mizahında ise küçük insan burjuvaziye güler. Rıfat Ilgaz'ın mizahı evrenseldir." dedi. Rıfat Ilgaz'ın yakın dostlarından Mehmet Saydur ise Rıfat Ilgaz ile tanışmalarını, Hababam Sınıfı'nda Kel Mahmut olarak yer alan Nihat Dicle ile Rıfat Ilgaz'ı bir araya getirişini anlattı Cidelilere... Son olarak söz alan emekli edebiyat öğretmeni Ali Nazlı ise "Rıfat Ilgaz'ın Şiirinde Mizah Öğeleri" konulu bir konuşma yaptı.

İkinci gün etkinlikleri Cide Stadı'nda yapılan konserle son buldu.

Havai fişek gösterisinin ardından Sarıyazma Folklor Ekibi yöresel oyunlardan örnekler sundu.

Barbaros Uzunöner ise sahnede kaldığı 30 dakika boyunca Cidelileri gülmekten kırıp geçirirken son olarak sahne alan Barış ve Songül Karlı söyledikleri şarkı ve türkülerle geceye noktayı koydular.

Çınar Yayınları- Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi
Çatalçeşme Sok. No:50 Kat:4-5 34410 Cağaloğlu-İstanbul
Tel:0-212-528 71 40 Faks:0-212-528 71 43

www.cinaryayincilik.com.tr
cinar@cinaryayincilik.com.tr

Kaynak: http://www.yitikulke.com

songul_karli_1.jpg

FESTİVAL PROGRAMI

8 TEMMUZ CUMA

SAAT: 16.00
*Rıfat Ilgaz Evinin Önünde Toplanma
*Festival Yürüyüşü
*Anıta Çelenk Koyma
*Konuşmalar
*Halk Oyunları

SAAT: 20.30
*Cide Fotoğrafları Gösterisi
Sunan:Recai Yılmaz
Yer:Belediye Sahil Düğün Salonu

SAAT: 21.00
*Konser
Ruhi Su Dostlar Korosu
Yer:Belediye Düğün Salonu

9 TEMMUZ CUMARTESİ

SAAT: 11.00
*Öykü Oluşturma (Yaratıcı Drama Teknikleri)
Çocukların Katılımıyla
Nilay Yılmaz
Yer:Halk Eğitim Salonu

SAAT: 13.30
*Ses Yarışması (Esnaflar ve Sanatkarlar Odası)
*Bisiklet Yarışması (Rıza Gürsoy)

SAAT: 16.30
*Konferans
Konu:Avrupa Birliği
Konuşmacılar:Mustafa Balbay
*Yer:Belediye Sahil Düğün Salonu

SAAT: 18.00
*Panel
Konu:Rıfat Ilgazlı Yıllar
Konuşmacılar:Erol Erdinç,Ali Nazlı,Mehmet Saydur
Yer:Belediye Düğün Salonu

SAAT: 20.30
*Barbaros Uzunöner (Tek Kişilik Oyun)
*Konser
Songül Karlı
Barış Akarsu (Akademi Türkiye Birincisi)
Havai Fişek Gösterisi
Yer.Cide Stadı


10 TEMMUZ PAZAR

SAAT : 11.00
Cide ve çevreyi tanıma gezileri
(Recai YILMAZ rehberliğinde)

Akşamları açık havada Rıfat ILGAZ'ın "HABABAM SINIFI" ve "KARARTMA GECELERİ" adlı filmlerin gösterimi yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi: Cide ADD (0366) 866 31 45,
Cide Belediyesi (0366) 866 10 04
Rıfat Ilgaz kültür merkezi (Kadir İncesu) (0212 )528 71 40 / Cep: 0543 803 17 11

Festival Programı'nı görmek için (tıklayınız...)

Festival Davetiyesi'ni görmek için (tıklayınız...)


Festival Program broşürünü görmek için (tıklayınız.)

15.gif

KASTAMONU - En çok 'Hababam Sınıfı' adlı romanıyla tanınan şair, yazar, eğitimci Rıfat Ilgaz için doğum yeri olan Cide'de düzenlenen festival 10 yaşına bastı. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali'nin 10'uncusu 8-10 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalde fotoğraf sergisi ve öykü oluşturma atölyesi yapılacak, Ruhi Su Dostlar Korosu, Songül Karlı, Barış Akarsu konserler verecek. Cide Kaymakamlığı, Cide Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Turizm Derneği ortak yapımı olan festival kapsamında Avrupa Birliği'nin tartışılacağı ve 'Rıfat Ilgaz'ın anılacağı iki de panel yer alıyor. Avrupa Birliği panelinin konuşmacısı Mustafa Balbay.
Bilgi için Tel: 0212 528 71 40.
(Radikal, Kültür Sanat 25 Haziran 2005)

 

Taşköprü'den Esintiler


06:42 - 5/2/2006

0
0
0
Yorum Yaz