24 03 2011

"Av Mevsimi" filminin galası yapıldı

"Av Mevsimi" filminin galası yapıldı

Yavuz Turgul'un yönettiği, Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen ve Okan Yalabık'ın rol aldığı ''Av Mevsimi'' filminin galası yapıldı.

AA

İstanbul- Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlenen galada, Şener Şen, Cem Yılmaz, Melisa Sözen, Okan Yalabık ve diğer oyuncular, basın mensuplarına görüntü verdi.

Yavuz Turgul'un, ''Gönül Yarası''ndan 6 yıl sonra hayata geçirdiği projesi, ''Av Mevsimi'', Türkiye ile aynı tarihte Almanya, Hollanda, Avusturya, Fransa, Belçika ve İngiltere'de de seyirciyle buluşacak.

Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak'ın yaptığı filmin, sanat yönetmenliğini Sırma Bradley üstlendi. Kostümlerine Gülümser Gürtunca'nın imza attığı filmin müzikleri ise Tamer Çıray tarafından hazırlandı.

''Av Mevsimi''nin diğer rollerinde ise Rıza Kocaoğlu, Mustafa Avkıran, Nergis Çorakçı, Mahir İpek, Emine Umar ve Bartu Küçükçağlayan gibi, hem genç hem de deneyimli isimler yer aldı.

Güçlü kadrosuyla öne çıkan filmin konusu özetle şöyle:
''Tecrübesi, sezgileri ve takipçiliğiyle tüm teşkilatın 'Avcı' olarak bildiği Ferman ile yalnızca bakışlarıyla bile lakabının hakkını veren 'Deli İdris' cinayet masasında görevli, baba-oğul kadar yakın iki polistir. Antropoloji mezunu, sessiz sakin Hasan ise bu ikiliye yeni katılmış bir 'Çömez'dir. Öldürülen genç bir kız onları uyuşturucu taciri Asit'le, Türkiye'nin en zengin adamlarından Battal Çolakzade'yle, kızın ağabeyleri Abbas, Vakkas ve daha birçok farklı insanla karşı karşıya getirecektir.''

Filimin çekimleri 20 Nisan'da 80 kişilik kamera arkası ekibi ve 20 kişiden oluşan oyuncu kadrosuyla başladı. 8,5 hafta süren çekim aşamasında Lazca hocası, cinayet masası polisi, adli tıp doktoru, morg görevlisi, barmen, ritmci, aksiyon ekibi, cerrah, ve olay yeri inceleme görevlileri danışman olarak ekibin yanında yer aldı.

Şener Şen, Cem Yılmaz ve Okan Yalabık atış talimi yapmak için poligonda çalıştı. Cem Yılmaz ve annesini oynayan Emine Umar, Birol Topaloğlu'yla birlikte diyalekt çalışmaları yaparken, Battal, Hatun, Müslüm ve Vakkas'ı oynayan oyuncular özel olarak Adana diyalekti dersleri aldı.

Filmin çekimleri İstanbul'da Sütlüce, Kemerburgaz, Levent, Karaköy, Üsküdar, Kandilli, Asmalımescit, Eyüp, Beyazıt, Kuledibi, Cihangir, Şişhane, Bahçeköy, Yedikule, Beykoz, Ataşehir ve Beyoğlu, Çatalca'da yapıldı.

Çekimleri 16 Haziran'da sona eren film, 3 Aralık Cuma günü vizyona girecek.

1 Aralık 2010

 

Cumhuriyet 30.11.2010

Yavuz Turgul ve Şener Şen ikilisini genç kuşak oyuncularla buluşturan polisiye bu cuma gösterime giriyor

Ve ‘Av Mevsimi’ başlıyor

ALPER TURGUT

Ünlü yönetmen Yavuz Turgul’un altı yıllık projesi Av Mevsimi”, bildik polisiye formatlarını kuşanmayan, karakterlerini gerçeklikle sınayan ve onların değişimi, dönüşümü üzerinden ilerleyen bir seyirlik. Geniş ve güçlü oyuncu kadrosuyla, kuşkusuz yılın son büyük filmi bu. “Avcı” lakaplı deneyimli cinayet masası şefi Ferman, ekibin diğer üyeleri “Deli” İdris ve “Çömez” Hasan ile polis eşi Karadenizli Asiye...Evet, Türk sinemasının en büyük aktörlerinden Şener Şen ile yeni nesil sinemanın yetenekli isimlerinden Cem Yılmaz, Okan Yalabık ve Melisa Sözen ile filmi konuştuk.

Şener Şen’e soruyoruz: “Niye hep Yavuz Turgul projelerinde görüyoruz sizi, izleyiceler de Şener Şen’i daha çok görmek istiyor?” Gülerek yanıtlıyor; “Ben bunun böyle olduğunu değil hatta tam tersini düşünüyorum. Ancak Yavuz’dan başka bir örnek de yok. Yani herkes haklı. İnanın, gelen senaryoların hepsini okuyorum, tek tek, umutla... Ama yok işte, Yavuz’suz da bir projede olmak istiyorum, ancak hiçbirini beğenmiyorum. Eldeki imkân bu. Kabadayı’dan bu yana üç yıl oldu, şimdi Av Mevsimi, ilerisi için ise “inşallah” diyorum, çünkü yeni bir proje henüz görünürde yok.

Son dönemlerde aksiyon filmlerinde yer almasıyla ilgili soruya ise yanıtı hazır; “Bu bir Amerikan tipi aksiyon değil. Agatha Christie tipi bir aksiyon da değil. TIR’ların, uçakların çarpıştığı bir aksiyon hiç değil. Bu, Yavuz Turgul tipi bir aksiyon. Filmle birlikte ekip üyeleri, polisler de değişiyor. Örneğin Cem Yılmaz’ın canlandırdığı karakter, filmdeki cinayet kadar kuvvetli.” Şener Şen’i yakalamışken oyuncu babası Ali Şen’in onun üzerindeki etkisini de soruyorum. Yanıt: “Herkes babasından etkilenir. Babam da benim için model oluşturmuştur. Hatta büyüdükçe akla karayı da seçmek için baba modelini takip ettim. Sonuçta biz halkın içinden geldik, fanus içinde büyümedik.”

Şen genç oyuncularla ilişkisini ise şu sözlerle anlatıyor: “Disiplinli bir oyuncu olarak genç oyunculara halim, hareketim, duruşumla bir şeyler vermeye çalışıyorum.” Av Mevsimi” için Yavuz Turgul ve cinayet masasıyla birlikte gece devriyelerine çıktıklarını da söyleyen Şener Şen, “Çeşitli olayları izledik. Nasıl uykusuz kaldıklarını, aile ve çocuklarıyla ilişkilerini gözlemledik. Hakikaten çileli bir meslek. Bir olayı çözmeyi onur meselesi yapıyorlar. İşte Yavuz, polislerle ilgili bu gerçekliği yansıtmaya çalıştı” diyor.

‘GERÇEĞE YAKIN BİR POLİSİYE’

Cem Yılmaz ise ilk defa komedi unsurları olan filmler haricinde bir aksiyon filminde ciddi bir karakteri oynadığını, bu rolün diğerlerinden farklı olduğunu söylüyor.

Filmi “gerçeğe yakın” olarak değerlendiren Yılmaz, “Filmin senaryosunu beğendiğim için bu işi kabul ettim, karakterlerin işlenişi, bir polisiye olarak seyirciyle zekâ oyunu oynamaması ve kıymetini kendi gerçek öyküsünde bulması hoşuma gitti, zorlu bir işti.” diyor. Espriyle karışık Yavuz Turgul’un Zeki Demirkubuz’dan bile daha disiplinli olduğunu vurgulamadan edemiyor. “Ama buna rağmen hiç zorlanmadım. Çünkü kamera arkasında daha önce de çalıştığım gençler vardı” diyor. Filmi izledim. Canlandırdığım karakter karşıma çıksa, polis diye kimliğimi gösteririm. Bu gerçeklik hissi, izleyiciyi başka bir dünyaya götürecek” diyor.

Cem Yılmaz’ın Turgul ve Şen için de söyleyecekleri var: “Turgul’un işine gösterdiği özen, hepimizden daha fazla. Şener Şen’in çalışkanlığı, kendini işe adaması, mütevazılığı ve bilgiyi yumuşacık bir üslupla paylaşmasından çok etkilendim. Tam bir kooperatif çalışma sergilendi. Yavuz abi sette Şener Şen’i bile kayırmadı.”

‘EN ÇÖMEZLERİ BENDİM’

Okan Yalabık ise film ile ilgili “Ben polis ekibinin en çömeziyim seri cinayetler üzerine sosyoantropoloji tezi vermiş ve evlilik arifesindeki Hasan Adıgüzel’i canlandırıyorum. Filmde bir cinayet dosyasının üç kişilik polis ekibi üzerindeki etkisi anlatılıyor. Filmin başına ve sonuna baktığımız zaman psikolojilerinin ve hayatlarının değiştiğini ve dönüştüğünü göreceğiz. Filme hazırlanırken poligonda atış yaptık, gerçek bir suç dosyasına dokunduk, o koku ve durum gerçekten değişikti. Turgul ve Şen, filme konsantre olmamızı sağladı. Set ve prova süreci dolu dolu geçti. ” diyor.

Melisa Sözen de, “Bu güçlü kadro içinde yer almak beni önce korkuttu; elimde terleme, kalpte çarpıntı oldu. Bu sorumluluğun altından kalkamayacağımı düşündüm, ama Yavuz Bey ve Şener Şen’in yardımlarıyla bunu aştım. Filmde Cem Yılmaz’la, ayrılmış ama hâlâ birbirini seven bir çifti canlandırıyoruz. Bir kimya oluşturduk ki, Yavuz Turgul’un tercihi bizden yana oldu. Filmi henüz izlemedim, ama hayli çarpıcı, polisiye bir dramayla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim” diyor.

Av Mevsimi’ yaklaşıyor

Kültür Servisi - Başrollerini Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor, Melisa Sözen ve Okan Yalabık’ın paylaştığı, Yavuz Turgul’un son projesi “Av Mevsimi”nin çekimleri tamamlandı. Çekimleri nisan ayında başlayan ve 8.5 hafta süren filmin aralık ayında vizyona girmesi planlanıyor. Görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak’ın yaptığı filmin müzikleri Tamer Çıray tarafından hazırlanacak. 75 kişilik bir teknik ekiple, 35 mm. olarak çekilen filmin sanat yönetmenliği Sırma Bradley, kostüm tasarımı ise Gülümser Gürtunca tarafından yapılacak.

 

Cumhuriyet 20.08.2010

Seni öldürmeyen şey güçlendirir

ALPER TURGUT

“Ölümsüz” (l’immortel – 22 Bullets), artık yeraltı dünyasının karanlığından sıyrılıp, günışığına çıkmak isteyen yaşını başını almış Marsilyalı organize suç örgütü lideri Charly Matteï (Elbette, Leon’dan beri canımız ciğerimiz Jean Reno), “Bu âleme, giriş var, çıkış yok” diyen eski dost ve yeni karşıtlarınca kevgire çevrilir.

Bedenine 22 kurşun isabet etmesine rağmen bu heybetli suçlu, inadına yaşama tutunur. Şimdi o bir Ölümsüz’dür, mafya babalığından ödünsüz aile babalığına geçene dek, fiyakalı bir Azrail’e dönüşecek ve intikam için değil, sevdiklerini korumak uğruna can almaktan çekinmeyecektir. Kanlı eller de bir gün nedamet getirir gibi bildik bir formülden ilerleyen, görseli güçlü, oyunculukları ışıltılı bir gerilim-macera filmi bu. Ölümsüz’ün bütününe bakarsak, -senaryo ve kurgu kaynaklı- bariz sendelediğini görüyoruz ancak yine de bu haftanın en iyi seçeneği olduğu gerçeğini değiştirmiyor, izleyin.

Ölümsüz, gerçek bir yaşamöyküsünden demlenmiş, kanlı geçmişinden pişman olan mafya babası Charly, üç yıl önce kendince noktayı koymuş ve silahına veda etmiştir.

O, genelevden çıkartıp evlendiği genç, güzel karısı ve iki çocuğuyla sakin bir yaşam sürmektedir. Ta ki, çakallar peşine düşene dek... Onlar, “bıraktım bu işleri” gibi bir açıklamaya kanmaz, klişe ama mafyadan ayrılış ancak tabutla olur. Bizim ihtiyar delikanlı, otoparkta pusuya düşer, delik deşik edilse de gövdesi, kurşun yarası alsa da yüzü, pes etmez, üstelik bilinci de açıktır, maskeli saldırganlarına dair tüm detayları zihnine işleyecek kadar.

Akdeniz’in en büyük limanı Marsilya, bildiğiniz suç şehri, mafya, saf olmaya gerek yok, siyaset ve güvenlik güçleriyle iç içe...

Opera tutkunu Charly, eski tüfek, kabadayı formatından uyuşturucu baronluğuna geçiş yapmayı kendine yediremeyen bir tip, o yeni nesil suça ve suçlulara katlanamıyor. Neyse... Komadaki Charly’ye geri dönelim. Özel kuvvetler onu takibe almıştır, mafya da yarım bıraktığı işi tamamlamak için hastaneye akın eder.

Ancak dostları da vardır onun, Charly aşkına, bedenlerini siper etmeyi dahi göze alırlar. Charly, hastaneden taburcu olduktan sonra, öç yerine konuyu kapatmayı arzular ama artık çok geçtir. Marsilya’nın tüm delibozukları o, ailesi ve dostlarının peşine düşmüştür. Av mevsimi başlamıştır, eski kurt Charly, silahını istemeye istemeye yeniden eline alır. Eşi, suç örgütlerince katledilen alkolik kadın polis Marie ile Charly işbirliğine giderler. Şimdi şiddet, şiddeti doğurabilir.

A TAKIMI GELİR, MANTIK GİDER

“A Takımı” (A-TEAM), 1980’lerin en çok izlenen TV dizilerinden biriydi, beyazperdeye taşınması sürpriz olmadı. Mantığın iflas ettiği film, salt hareketten besleniyor. Araya da biraz mizah, biraz da oyunculuk (Liam Neeson, Bradley Cooper, şampiyon dövüşçü Quinton “Rampage” Jackson, Sharlto Copley, Jessica Biel ve Patrick Wilson’dan oluşan sağlam bir kadro bu) serpiştiriliyor, başkaca bir albenisi yok. Özel kuvvetler üyesi, yetenekli, güçlü ve deli dört kafadarın, önce başlarını belaya sokup ardından da bunu temizlemeye çalışmalarını anlatan bu öykü için şamatadan hallice diyebiliriz. Yaz aylarında sinemalarımız bu ve benzeri filmlerle doldu, taştı. Bu son olsun, gerçekten...

 

Av Mevsimi

FacebookPlugins.createRecommendationsPlugin("FacebookRecommendations") FacebookPlugins.createLikeButtonPlugin("FacebookLike")  

01/12/2010 12:08

Cem Yılmaz'ın farklı bir rolle karşımıza çıktığı filmde başrolleri usta oyunculardan Şener Şen ve Çetin Tekindor paylaşıyor.


FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Yavuz Turgul’un yönettiği ve Şener Şen, Cem Yılmaz, Çetin Tekindor ile Melisa Sözen’in oynadığı Av Mevsimi, Warner Bros. dağıtımıyla Fida Film - Profilm tarafından vizyona çıkarıldı.

Bir cinayet araştırması sırasında hayatları altüst olan üç polisin hikâyesi.


Yapım: 2010 ~ Türkiye

Tür: Dram, Macera, Polisiye, Suç

Yönetmen: Yavuz Turgul

Oyuncular: Cem Yılmaz, Şener Şen, Çetin Tekindor, Okan Yalabık, Melisa Sözen, Rıza Kocaoğlu, Mahir İpek, Bartu Küçükçağlayan, Mustafa Avkıran, Murat Aygen, Nergis Çorakçı, Emine Şans Umar, Melisa Sozen, Stephen Hawking

Senaryo: Yavuz Turgul

Yapımcı: Yavuz Turgul, Murat Akdilek

Görüntü Yönetmeni: Uğur İçbak

Müzik: Tamer Çıray

Filmin Websitesi: www.avmevsimifilm.com

35
0
0
Yorum Yaz