05 08 2011

ABANA FESTİVALİ'NE MUHTEŞEM AÇILIŞ

ABANA FESTİVALİ'NE MUHTEŞEM AÇILIŞ

Festivalin 1. gününde saat 18.30 da Atatürk Anıtına Çelenk konularak resmen açıldı.

Açılışa Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım da katıldı. Bndo Takımı eşliğinde İstiklal MArşı okundu. Daha sonra Özgürlük Anıtının açılışı yapıldı. Önceki yıllarda deniz kazasında vefat eden mustafa sarı' nın ailesi tarafından anıtın açılışı yapıldı. Burada duygulu anlar yaşandı.

Meydanda oluşturulan plaformda sunuculuğunu Mehmeh Şahin' in yaptığı programda; Belediye Başkanı Şevket Yazkan, Kaymakam A. Aksoy ve Mehmet Yıldırım birer konuşma yaptılar. Özellikle Mehmet Yıldırım' ın ülke güvenliği konusunda Amerikayı eleştiren konuşması izleyicilerden büyük alkış aldı.

Akşam namazından sonra Mehter Takımının gösterileri büyük beğeni aldı.

Daha sonra sergilerin bulunduğu alana geçildi.Burada çeşitli resim sergileri bulunuyordu. Bunların arasında Muharrem Yorgancı' nın eçoğu hayatta olmayan büyüklerimizin yer aldığı resim sergisi en ço ilgiyi çeken kısım oldu. Muharrem Yorgancı' yı bu düşüncesinden dolayı tebrik ederiz.

Geceki müzik etkinlikleride her zamanki gibi büyük ilgi çekti. Elimizde konserle ilgilki resim olmadğı için sizlere aktaramadık.

Havai Fişek gösterleride tek kelime ile muhteşemdi.
ABANA HABER  

Şenliklerimize Katılan Müzik Sanatçılarının İsimleri :
Haluk Levent
Kıraç
Ayşegül Aldinç
Hatice
Edip Akbayram
Onur
Coşkun Sabah
Robert Hatemo
Nadide Sultan
Erkin Koray
Yıldız Tilbe
Burcu Güneş
Gökhan Tepe
Meral Mansuroğlu
Seçil
Mirkelam
Ciguli
Şükriye Tutkun
Naşide Göktürk
Yılmaz Morgül
Metin-Eda Özülkü
Ercan Turgut
Mahmut Tuncer
Zekai Tunca
Özdemir Erdoğan
Nuray Hafiftaş
Bedia Akartürk
Huri Sapan
Samime Sanay
Yeşim Yeşil
Asuman Ejder
Çıtır Kızlar
Grup Vitamin
Şahin Dağdibi
Spiker Ece Erken
Volkan Konak
Atilla Arcan
Radyo programcısı Nihat Sırdar
İlçemize gelen sanatçılarımızdır.  

Misafir Olarak Gelen Yazarlar :
Yekta Güngör Özden
Erman Toroğlu
Tansu Polatkan
Bedri Baykam
Şennur Sezer
Toktamış Ateş
Nazım Alpman
Haluk Çobanoğlu
Mehmet Özgül
Sunay Akın
Fuat Kozluklu
M.Yüksel Özbek
ilçemize gelen yazarlarımız arasındadır.  

ABANA ŞENLİKLERİ'NDE BÜYÜK HEYECAN

22. Abana Deniz Şenliklrinin Deniz Etabı da tamamlandı.


DENİZ ŞENLİKLERİ DENİZDE DE DEVAM ETTİ22. Deniz Şenliklerindeki Etkinlikler tamamlandı. Her zaman büyük ilgi çeken Bayrak Kapma yarışınde heyecan gene doruklardaydı.Okan Alkan bu yıl da Bayrağı kaptı.Yüzme Yarışları ve Ördek kapma yarışları da yapıldı.abana haber
 

ABANA FESTİVALİ'NE MUHTEŞEM AÇILIŞ

Festivalin 1. gününde saat 18.30 da Atatürk Anıtına Çelenk konularak resmen açıldı.


Açılışa Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım da katıldı. Bndo Takımı eşliğinde İstiklal MArşı okundu. Daha sonra Özgürlük Anıtının açılışı yapıldı. Önceki yıllarda deniz kazasında vefat eden mustafa sarı' nın ailesi tarafından anıtın açılışı yapıldı. Burada duygulu anlar yaşandı.Meydanda oluşturulan plaformda sunuculuğunu Mehmeh Şahin' in yaptığı programda; Belediye Başkanı Şevket Yazkan, Kaymakam A. Aksoy ve Mehmet Yıldırım birer konuşma yaptılar. Özellikle Mehmet Yıldırım' ın ülke güvenliği konusunda Amerikayı eleştiren konuşması izleyicilerden büyük alkış aldı.Akşam namazından sonra Mehter Takımının gösterileri büyük beğeni aldı.Daha sonra sergilerin bulunduğu alana geçildi.Burada çeşitli resim sergileri bulunuyordu. Bunların arasında Muharrem Yorgancı' nın eçoğu hayatta olmayan büyüklerimizin yer aldığı resim sergisi en ço ilgiyi çeken kısım oldu. Muharrem Yorgancı' yı bu düşüncesinden dolayı tebrik ederiz.Geceki müzik etkinlikleride her zamanki gibi büyük ilgi çekti. Elimizde konserle ilgilki resim olmadğı için sizlere aktaramadık.Havai Fişek gösterleride tek kelime ile muhteşemdi.ABANA HABER
 

 

ABANA'DA DİZDAR'LI FİNAL

22'nci Abana Kültür, Sanat ve Deniz


Şenlikleri Zeynep Dizdar konseri ile sona erdi. Geçtiğimiz Perşembe günü başla-yan ve 4 gün süren Festival'in son gecesinde Festival'e katkıda bulunanlara plaketler verildi. Abana Belediye Başkanı Şevket Yazgan son gece yaptığı konuşmada "İnşallah herkes Abana'dan memnun ayrılacaktır. Festival heyacanı ile kırdığımız insanlarımız olduysa hepsinin affına sığınıyorum. Sağlık ve mutlulukla inşallah daha yenilerine erişiriz" dedi. Başkanın konuşması sonrası sahneye çıkan Sanatçı Zeynep Dizdar, gecenin geç saatlerine kadar sevilen şarkıları ile final noktasını koydu

nasrullah
 

ZEYNEP DİZDAR, ABANA'DA YÜREKLERİ HOPLATTI

Kastamonu'nun Abana İlçesi'nde 22.'si


düzenlenen 'Abana Kültür, Sanat ve Deniz Şenlikleri'nin son gecesinde sahne alan Zeynep Dizdar, giydiği mini etek ve derin göğüs dekolteli elbisesiyle erkeklerin yüreklerini hoplattı.Konser alanını dolduran on binlerce dinleyiciyi görünce duygulanan Dizdar, kendisine gösterilen ilgiden çok memnun kaldı. Kastamonu'nun Bodrumu olarak görülen Abana'da konser vermekten çok mutlu olduğunu ifade eden Dizdar, kendisini cep telefonuyla görüntülemek isteyen hayranlarına da pozlar verdi. Binlerce kişinin katıldığı konser, Dizdar'ın söylediği şarkılarla son buldu.

Festivali düzenleyen CHP'li İlçe Belediye Başkanı Şevket Yazgan, seneye daha güzel bir organizasyon yapmak için söz vererek, amaçlarının Abana halkına ve yöreye gelen tatilcilere keyifli dakikalar geçirtmek olduğunu söyledi.


haberler.com
 ÇELİK ABANA'YI SALLADI

Kastamonu'nun Abana İlçesi'nde 22 yıldır


yapılan Abana Kültür, Sanat ve Deniz Şenlikleri'nde sahne alan Çelik izleyenleri büyüledi.
Binlerce kişinin izlediği açık hava konserinde hep bir ağızdan söylenen şarkılar, ilçede unutulmaz bir gecenin yaşanmasına neden oldu. Dinleyicilerinin kendisine gösterdiği ilgiden oldukça memnun olan Çelik, sık sık vatandaşların arasına inerek onlarla birlikte dans etti, şarkılar söyledi.

haberler.com
 

ABANA FESTİVALİ İLE GÜZEL

Her yıl renkli görüntülere sahne olan ve bu yıl 22'incisi düzenlenecek Abana Kültür, Sanat ve Deniz Şenlikleri bugün başlıyor. Saat 18.00'de Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Şahnaz Çakıralp ile Milletvekili Mehmet Yıldırım tarafından yapılacak festival açılış programı kapsamında festival korteji ve Çelenk Koyma töreni de bulunuyor. İLK GECE ZEYNEP DİZDAR Üç gün boyunca birbirinden ünlü sanatçıların sahne alacağı festivalin bu geceki bölümünde Zeynep Dizdar konseri bulunuyor. Gece, Havai Fişek Gösterisiyle son bulacak. Abana Kültür, Sanat ve Deniz Şenlikleri kapsamında yarın gece Kutsi, Pazar gecesi ise Çelik hayranlarıyla buluşacaklar.

NASRULLAH  

DEVREKANİ FESTİVALİ'NDE MUAZZEZ ERSOY KONSERİ

Devrekani Festivali'nin son günü olan bu gece Sanatçılar Muazzez Ersoy ve Murat Başaran konser verecek.

TADI DAMAĞIMIZDA KALDI
Devrekani 5'nci Uluslar arası Kültür, Tarım ve Hayvancılık Şenlikleri dün geceki Yeliz Yeşilmen, Murat Başaran ve Muazzez Ersoy konseri ile sona erdi. Cuma günü açılışı yapılan Şenliğin ilk gecesinde Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterisi gösterilerini sunarken, Festival ağası seçimi yapıldı. İlk gece Kültür Bakanlığı Sanatçılarının konseri ile sona erdi. Şenliklerin ikinci gününde ise gündüzki etkinliklerin ardından gece Sanatçılar Metin Şentürk ve Gülşen konser verdiler. Şenliğin sunuculuğunu Tuğba Özay yaparken Protokol koltuklarında İstanbul'dan gelen işadamlarının yoğunluğu dikkatleri çekti. 5'nci Uluslar arası Devrekani Kültür, Tarım ve Hayvancılık Şenlikleri'nin son günü olan dün ise gündüz Buzağı ve Düve Teşvik yarışması ile yılın çiftçisi yarışması gerçekleştirildi. Tarım ve Hayvancılık paneli sonrası ise akşam Yeliz Yeşilmen, Murat Başaran ve Muazzez Ersoy konseri ile sona erdi.

NASRULLAH

***

MİNİK EMİNE'NİN HAYKIRIŞI

DEVREKANİ Festivali'nde en çok alkışı konuşması ile tüm dünyaya mesaj veren 6 yaşındaki Minik Emine aldı. Sunucu Tuğba Özay'ın daveti ile sahneye çıkan ve burada şarkı söyleyen Minik Emine daha sonra tüm dünyaya seslendi. Eline aldığı mikrofona sımsıkı sarılan Emine çoğu insanı duygulandıran konuşmasında "Savaşlar olmasın, kimseler ölmesin, Türkiye'mi ve Kastamonu'mu çok seviyorum" dedi. Emine'nin bu konuşması binlerce kişi tarafından uzun süren alkışla destek gördü...

Nasrullah

DEVREKANİ FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR

DEVREKANİ 5.ULUSLARARASI KÜLTÜR, TARIM VE HAYVANCILIK FESTİVALİ BUGÜN BAŞLIYOR. İŞTE PROGRAM.PrROGRAM

4 Ağustos Cuma / Saat 14.00
Cumhuriyet Meydanında Toplanma
Atatürk Anıtına Çelenk Konulması
Saygı Duruşu
İstiklal Marşı
Konuşmalar
Folklör Gösterileri
Saat : 14.30-Şenlik Yürüyüşü
15.00-Fuarın Açılışı ve Standların Gezilmesi
20.00-Devlet Halk Dansları Topluluğu Gösterisi
-Festival Ağası Seçimi
-Kültür Bakanlığı Sanatçıları Konseri
5 Ağustos Cumartesi / Saat : 10.30
Sünnet Şöleni
Konuşmalar
Hediyelerin Dağıtımı
İkram
Saat : 20.00 / Konser
-Metin ŞENTÜRK
-Gülşen
-Havai Fişek Gösterileri
6 Ağustos Pazar / Saat : 10.30
-Buzağı ve Düve Teşvik Yarışması
-Yılın Çiftçisinin Seçilmesi
Saat : 13.00 - Açılışlar
Saat : 15.00 - Panel (Tarım ve Hayvancılık)
Saat : 20.00 - Konser
-Yeliz YEŞİLMEN
-Murat BAŞARAN
-Muazzez ERSOY
-Havaai Fişek Gösterileri
Festivalimiz Sunucusu / Tuğba ÖZAY

KASTAMONU POSTASI, 04/08/2006

BU GECE GÜLŞEN VE ŞENTÜRK

Devrekani Festivali'nin bu geceki sanatçıları Gülşen ve Metin Şentürk olacak.Festivalin son günü olan yarın gece ise Muazzez Ersoy ve Murat Başaran Sahne alacak

Nasrullah

DEVREKANİ ESNAFI NEDEN TEPKİ GÖSTERDİ?

Devrekani’de bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen Uluslar arası Tarım Hayvancılık Festivali’nde ilçe merkezindeki esnaf sıkıntı üstüne sıkıntı yaşadı
Devrekani’de bu yıl 5’ncisi gerçekleştirilen Uluslar arası Tarım Hayvancılık Festivali’nde ilçe merkezindeki esnaf sıkıntı üstüne sıkıntı yaşadı. Konser alanın ilçe merkezindeki işyerlerine uzak olması ve Festivale gelenlerin ihtiyaçlarının standlardan karşılaması ilçedeki işyeri sahiplerini müşteri arar hale getirdi. Öte yandan Tarım sulaması nedeniyle içme sularının da Festival gününde kesilmesine öfkelenen esnaf “Bu yıl bize festival haram oldu” dediler.

nasrullah

Kastamonu’ya bağlı şirin bir ilçe olan Devrekani; tarihi,kültürü,medeniyeti ve doğal güzellikleri bir arada bulundurmaktadır.

Devrekani tarım,hayvancılık ve turizm konularında son yıllarda büyük gelişme sağlamış olup, kendini her yönü ile tanıtarak ön plana çıkarmak için Uluslararası boyutta kültür, tarım ve hayvancılık festivali düzenlemektedir.

Niçin Tarım ve Hayvancılık festivali ne gelince; İlçemizin geçim kaynağı olan hayvancılık ve tarım ön plandadır.İlçemiz büyükbaş hayvancılıkta ülkemizde lider durumundadır. Her yıl 10000 adet kurbanlık ve 15000 adet kesik hayvan eti piyasaya satılmakta olup, en büyük pazar İstanbul’dur.Genel olarak ta hayvancılığın tabanı tarıma dayanmaktadır. Hayvancılık ırkının Geliştirilmesi daha modern ve organik bir tarım ve hayvancılık konularında çiftçimizi desteklemek için bu festival düzenlenmektedir.

Bu yıl 4-5-6 Ağustos tarihlerinde 5.sini düzenleyeceğimiz festivalimiz de farklı ve ilginç yarışmalar tertiplenmektedir.Bunlardan en ilginci de 3 dalda yapılan buzağı güzellik yarışmasıdır. Bunlar Holştayn, Montofon, Simental ırkı buzağılar olup tarım ilçe müdürlüğü yetkilileri tarafından belirlenen kriterlere göre seçilen buzağılar arsından İl tarım müdürlüğünce oluşturulan komisyon tarafından seçilerek dereceye giren buzağı sahiplerine yem, veteriner ilaç ve para ödülleri verilmektedir. Ayrıca yılın çiftçisi,yılın besici seçilmektedir.

Festivalimiz bu yılki 3 günlük etkinlikleri çerçevesin de,1 gün Kültür Bakanlığı Sanatçıları konseri ve Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterileri olup Geleneksel hale gelen Festival ağalığı seçimi de yapılacaktır. Festivalin 2. gününde İlçemiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sünnet şöleni düzenlenmektedir. Akşam ise Metin ŞENTÜRK ve Gülşen’in konseri olup havai fişek gösterileri ile son bulacaktır. 3.gün de buzağı güzellik, damızlık düve , yılın çiftçisi ve yılın besicisi yarışmaları yapılacak olup aynı zamanda tarım ve hayvancılık sorunlarını ele alan panel tertiplenmiştir. Akşam ise Murat BAŞARAN ve Muazzez ERSOY’un konserleri ve havai fişek gösterisi ile son bulacaktır. Bu yıl ki festivalimizi ve yarışmalarımızı süper ikili Yeliz YEŞİLMEN ve Tuğba ÖZAY sunacaklardır. Festival Komitemiz tarafından festival alanı süslenmekte standlar açılmaktadır. Bu yıl 100 adet stand yapılmış olup festival süresince ürünleri satmak ve tanıtmak isteyenlere kiraya verilmektedir. Tarım konusunda stand açan traktör bayileri, zirai alet ve ekipmaları, veteriner ilaç firmaları ve sertifikalı tohumluk ürün satış stantları, ilçemize özgü elişleri sdandı ve yöresel yemekler ve tatlılar (Çırık Tatlısı)standı ilgi odağı haline gelmektedir.

Devrekani tarihi ile de ön plana çıkmakta olup Kınık köyünde yapılan kazıda hititlere ait kalıntılar bulunması, beyler barajı inşaatın da bulunan dinazor fosili(Türkiye ilk Dünya 6 tane olan denizlerin dinozuru fosili)ne rastlanması ve Çayırcık’ta ki Aslan taşı heykeli ile Devrekani’mizi tarihini olarak ön plana çıkarmaktadır.

İlçemizin doğal güzellikleri olan Belovacık Balıklı göl,Akdoğan şelalesi,Kınık kanyonu,Beyler barajı piknik alanı, Atatürk’ünde gelip piknik yaptığı Alaman dağı piknik alanı, Akdoğan mağarası, İnönü mağarası, Buz mağarası, sisli ve gizemli mağarası ile bir tabiat harikasıdır.  

383
0
0
Yorum Yaz