06 08 2011

2011 TÜRK SİNEMASI’NDAN BİRKAÇ FİLM

2011 TÜRK SİNEMASI’NDAN BİRKAÇ FİLM

 

Atlıkarınca

 

Yönetmen

İlksen Başarır

Ülke

Türkiye

Tür

Dram

Vizyon Tarihi

1 Nisan 2011 (Türkiye)

Süre

93 Dakika

Dil

Türkçe

Senaryo

Mert Fırat, İlksen Başarır

Görüntü Yönetmeni

Hayk Kırakosyan

Yapımcılar

Hazal Dut, Zeynep Günay Melemez

Görüntü

Renkli

Web Sitesi

www.atlikarincafilmi.com/yapim.html

 

Atlıkarınca filminin senaryosu, 47’nci Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü ve bu yılki festivalde filmin genç oyuncusu Zeynep Oral da Behlül Dal Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Filmin konusu ise; Erdem, Sevil ve çocukları Edip ve Sevgi’nin küçük bir kasabada süren yaşamları, Sevil’in annesinin felç geçirmesi sonucu İstanbul’a taşınmalarıyla değişmeye başlar. Aradan geçen on yıl içinde Edip yatılı okula gitmiş ve evden uzaklaşmış, Erdem ise hala her zaman ulaşmak istediği iyi bir yazar olma hayalinin peşindedir. Sevgi’nin ani bir şekilde değişen tavırlarını, içine kapanmasını ve mutsuzluğunu fark eden Sevil, evde yaşanan bazı olayları sorgular ve kapalı kapılar ardındaki karanlık sırrı keşfeder. Söylenemeyenler, çocuklukta açılan yaralar, suskunluklar bir gün çatlaktan sızmaya başlayınca oluşturduğu girdap da bütün aileyi paramparça eder. Erdem’in beklenmedik ölümü, bu cehennemden kurtulmaları için yeterli olacak mıdır? Yoksa ailenin her üyesi, hayatları boyunca tek başlarına taşımak zorunda kalacakları gerçeklerle baş başa mı kalacaklardır?  

Güncelleme tarihi: 2011-04-03

 

Çınar Ağacı

 

Yönetmen

Handan İpekçi

Ülke

Türkiye

Tür

Aile | Dram

Vizyon Tarihi

18 Mart 2011 (Türkiye)

Süre

120 Dakika

Dil

Türkçe

Senaryo

Handan İpekçi

Müzik

Kemal S. Gürel | Ayşe Önder

Görüntü Yönetmeni

Feza Çaldıran

Yapımcılar

Necati Akpınar

Görüntü

Renkli

Web Sitesi

www.cinaragacifilmi.com

 

Dört çocuk, torunlar, iki ayda bir evden eve taşınan çiçekler, plaklar, bir sandık ve gramafon. Ve iki ayda bir buluşulan Çınar Ağacı!

Emekli öğretmen Adviye Hanım’ın biraz muzip, biraz huysuz kişiliği çocuklarına hayatı zorlaştırıyor görünse de torunu Barış’ın hayatındaki en anlamlı şey anneannesidir. Bir tek Barış, anneanneye kavuşulacak, Çınar Ağacı buluşmalarını ve sıranın onların evine gelmesini iple çekmektedir!

Güncelleme tarihi: 2011-03-24

 

Gişe Memuru

 

Yönetmen

Tolga Karaçelik

Ülke

Türkiye

Tür

Psikolojik Komedi

Vizyon Tarihi

06 Mayıs 2011 (Türkiye)

Süre

96 Dakika

Dil

Türkçe

Senaryo

Tolga Karaçelik

Görüntü Yönetmeni

Ercan Özkan

Yapımcılar

Tolga Karaçelik, Engin Yenidünya

Görüntü

Renkli

 

Çok farklı, Çok çarpıcı, Çok eğlenceli, Çok düşündürücü! Hayata bir “kutu”dan bakmaya hazır mısınız? Çünkü onlar öyle yaşıyorlar.

Tolga Karaçelik’in senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği, Fantastik - Psikolojik komedi türündeki filmin oyuncu kadrosunda Serkan Ercan, Zafer Diper, Nergis Öztürk, Nur Aysan filmin başrollerini paylaşıyor.

Gişe Memuru, babasıyla aynı evde sessiz sedasız yaşayan gişe memuru Kenan’ın hikâyesi. 35 yaşına gelmesine rağmen hâlâ babasıyla yaşayan Kenan, insanlarla iletişim kurmaktan çok kendi hayal dünyasına dalmayı tercih eden kendi halinde bir gişe memurudur. Çatalca gişeler bölgesinde çalışan ve görevinin başındayken zaman zaman kendi kendine konuşmasıyla bilinen Kenan’ın, diğer insanlarla olduğu gibi babasıyla da mesafeli bir ilişkisi vardır. Kenan’ın kalp hastası olan babasına, gündüzleri Nurgül bakıcılık yapar. 30 yaşlarındaki konuşkan ve anaç Nurgül, Kenan’ı, babasını ve yıllar önce vefat etmiş annesini küçüklüğünden beri tanımaktadır. Kenan’ın işiyle evi arasında sıkışıp kalmış monoton hayatı, yeni işletme şefinin Çatalca’yı denetlemeye geldiği gün değişecektir.

Film ayrıca, 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de En İyi İlk Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini almıştır.

Güncelleme tarihi: 2011-05-06

 

Kaybedenler Kulübü

 

Yönetmen

Tolga Örnek

Ülke

Türkiye

Tür

Dram, Komedi

Vizyon Tarihi

25 Mart 2011 (Türkiye)

Süre

110 Dakika

Dil

Türkçe

Senaryo

Mehmet Ada Öztekin, Tolga Örnek

Görüntü Yönetmeni

Burak Kanbir

Yapımcılar

Murat Dörtbudak, Neslihan Dörtbudak

Müzik

Can Gox, Cavit Ergün

Web Sitesi

www.kaybedenlerkulubufilm.com

 

Başrollerini Nejat İşler, Yiğit Özşener ve Ahu Türkpençe’nin paylaştıkları, Tolga Örnek’in yönettiği Kaybedenler Kulübü; alternatif kitaplar basan bir yayınevinin sahibi olan Kaan ile Kadıköy’de bar işleten, çok sıkı bir plak ve efemera koleksiyoneri olan Mete bir radyo programı yapmaktadırlar. İkili arasında gelişen doğal diyalog ve geyiğe dayalı yürüyen programı, onları dinleyen kimse yokmuş gibi bir rahatlıkla sürdürmektedirler. Bu espirili ve doğal hallerini dinleyen hayran kitlesinin giderek artıp, programın şöhreti hızla yayılırken Kaan ve Mete eski hayatlarına aynen devam etmektedirler. Her gün başka kadınlarla yalnızlığını gidermeye çalışan Kaan, aradığı aşkı Zeynep de bulur ve bu aşkı, karakterlerindeki tüm farklılıklara rağmen tutkuyla yaşamaya çalışır.

Dinleyenlerin ‘kendi kaybını’ bulduğu ‘Kaybedenler Kulübü’, toplumun farklı kesiminden insanları bir araya getirerek adeta bir ‘ortak mahalle’de buluşturur. Kendi yalnızlıklarıyla bile sonuna kadar dalga geçerken, hayata karşı bir o kadar sert tutum da sergileyebilen, hayatın kıyısında yaşayan Kaan ve Mete’nin renkli hayatlarını yansıtan programın tutkunları da ‘Kaybedenler Kulübü’nün üyeleridir artık.
 Güncelleme tarihi: 2011-03-24

 

Küçük Günahlar

 

Yönetmen

Rıza Kıraç

Ülke

Türkiye

Tür

Dram

Vizyon Tarihi

06 Mayıs 2011 (Türkiye)

Süre

96 Dakika

Dil

Türkçe

Senaryo

Rıza Kıraç

Görüntü Yönetmeni

Türksoy Gölebeyi, Aydın Sarıoğlu

Yapımcılar

Rıza Kıraç

Görüntü

Renkli

 

Rıza Kıraç’ın ilk uzun metrajlı filmi olan “Küçük Günahlar” 12 Eylül ile vicdani bir hesaplaşmaya girmesi, Türk – Kürt çatışmasına başka bir pencereden bakması, güçlü oyuncu kadrosu ve müzikleriyle adından çok söz edilecek bir yapım.

Filmin Konusu ise; Melik yirmi altı yaşlarında, hayatını gelecek kaygısı taşımadan sürdüren aklının bir köşesinde yurtdışına gitme hayali olan biridir. Tek gelir kaynağı arada bir reklam şirketlerine dışarıdan grafikerlik yapmaktır. Melik’in hayatındaki kadınlar yaptığı işten daha çok zamanını alır.
Melik’in sürekli bir ilişkisi olmadığı gibi kalacak yeri de yoktur, Cemil adlı bir arkadaşının öğrenci evinde yatıp kalkmaktadır. Melik, kaldığı evin önünden geçen bir genç kıza (Şilan) tutulur ama bu kızın kim olduğunu, nerede yaşadığını bilmemektedir. Aynı günlerde Melik’in barda tanıştığı Seçil adlı bir avukat kadınla ilişkisi başlar. Ancak Melik ilişkiye isim koymaktan kaçar, bu durum Seçil’i rahatsız eder.
Melik, Şilan’ı takip ederek onun kaldığı evi bulur ve evde olmadığı bir gün kapıyı çalar. Kapıyı İsmet adlı elli yaşlarında, ermiş edasıyla konuşan bir adam açar.
İsmet, kendine kapalı bir dünya kurmuştur ve o dünyada Şilan’dan başka kimseye yer yoktur. Melik’in Şilan’la tanışmasının tek yolu İsmet’tir. Ancak planları istediği gibi gitmez.

Şilan’ın Kuzey Irak’ta yaşayan abisi onun bir şekliyle Kuzey Irak’a geçmesi için illegal yollardan haber gönderir. Politik bir suçlu olan abisinin isteğini yerine getirmek için hazırlık yapan Şilan polis tarafından izlenmektedir ve bir süre sonra gözaltına alınır. Şilan’ı gözaltından çıkarma işi Melik’e düşer ve bu olay İsmet’teki psikolojik sorunları su yüzüne çıkartır.

Güncelleme tarihi: 2011-05-06

 

Meş / Yürüyüş

 

Yönetmen

Shiar Abdî

Ülke

Türkiye

Tür

Dram

Vizyon Tarihi

1 Nisan 2011 (Türkiye)

Süre

 Dil

Kürtçe, Türkçe

Senaryo

Selamo (Abbülselam Kılgı)

Görüntü Yönetmeni

Ercan Özkan

Yapımcılar

Selamo (Abbülselam Kılgı)

Görüntü

Renkli

 

Shiar Abdî'nin yönettiği Meş (Yürüyüş); tüm ülkeyi kasıp kavuran 12 Eylül 1980 darbesinin günler öncesi ve hemen sonrasının yansımalarının yaşandığı Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde geçer. Darbe zaman zaman fonda hissedilirken, bazen de hayatın tam orta yerinde patlamaktadır.

Cengo ile birlikte kalabalık bir grup çocukla tanışıp arkadaş olan Xelilo, kısa bir süre için de olsa, dışlandığı, öfkelendiği, önemsenmediği dünyadan uzaklaşır.

Xelilo’nun arkadaşlarının kimi babasız kalır, kiminin ailesi ilçeyi terk eder, kiminin yakınları gözaltına alınıp bilinmeyen yerlere götürülür. Xelilo, ağzında rastgele birilerinden aldığı sigarası ile sessiz protestosunu sürdürmektedir.  

Güncelleme tarihi: 2011-04-03

 

Press

 

Yönetmen

Sedat Yılmaz

Ülke

Türkiye

Tür

Dram

Vizyon Tarihi

18 Mart 2011 (Türkiye)

Süre

100 dakika

Dil

Türkçe

Senaryo

Sedat Yılmaz

Görüntü Yönetmeni

Demir Gökdemir

Yapımcılar

Karıncalar Film

Görüntü

Renkli

Web Sitesi

www.karincalaryapim.com

 

1990’ların ilk yarısında, bir avuç gazeteci Diyarbakır’da yaşanan insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmaya çalışmaktadır. 18 yaşındaki Nazım her gün gazete bürosunu açar, ortalığı temizler, gazete dağıtımıyla uğraşır. Hafız, beş köylünün kaybolması olayını araştırırken bir çetenin izlerine rastlar.

Gazete bir yandan teknik olanaksızlarla uğraşmakta, bir yandan da yaptığı cesur haberler yüzünden çeşitli engelleme girişimleriyle karşılaşmaktadır. Tehditlerin ve saldırıların artmasının ardından geceleri büroda kalıp nöbet tutmaya gönüllü olan Nazım, gündüzleri de gazeteciliği öğrenmeye çalışmaktadır. Gazetenin Diyarbakır’da bayilere dağıtılmasının da engellenmesi üzerine, gazete ekibinin okurlara ulaşmak işin yepyeni yöntemler bulması gerekecektir.

Güncelleme tarihi: 2011-03-18

  

66
0
0
Yorum Yaz